WYBÓR DOMENY INTERNETOWEJ DLA STRONY WWW

Każdy Kto Zamierza Zaistnieć W Sieci, Staje przed dylematem wyboru: jaka domena internetowa?. Dokonana decyzja niesie za sobą poważne konsekwencje. Poniżej zamieszczam kilka porad na co zwrócić uwagę przy wyborze i jak uniknąć błędów.
Wybór domeny nastaje gdy rozpoczynamy działalność w sieci, gdy tworzymy kolejną witrynę, bądź podejmujemy decyzję o zmianie domeny. Ważne jest byśmy nie dali się ponieść emocjom. Koszt domeny w wielu przypadkach może przekraczać kwotę kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Często zmuszenie jesteśmy pójść na kompromis, rezygnując z wybranej nazwy, aby zmniejszyć koszt zakupu.

Na co zatem zwrócić uwagę?

WIEK I HISTORIA DOMENY

Jeśli Dokonujemy zakupu na rynku wtórnym należy sprawdzić przeszłość jaką ma domena internetowa, aby nie dokonać zakupu takiej, która jest zbanowana przez Google. Oczywiście możliwe jest zdjęcie blokady z domeny, ale jest to dość kłopotliwe i czasochłonne. Im domena starsza i jeśli posiada dobrą przeszłość tym lepiej dla nas. Miejsce, które mogę polecić do zbadania naszego wyboru to https://archive.org

ROZSZERZENIE DOMENY: PL, COM.PL, COM, EU?

Do wybory mamy domeny narodowe pl, co.uk, de, jak również lokalne typu waw.pl oraz domeny uniwersalne com, eu. Jeśli mamy określony plan działań i obszar, na którym chcemy działać to w oparciu o te dane dobieramy rozszerzenie. W Polsce najbardziej popularne są końcówki pl, ale pamiętać należy, że taką domenę ciężko będzie nam pozycjonować poza granicami naszego kraju. Ogólnie domeny narodowe cieszą się największym zaufanie i jeśli planujemy ekspansję na rynki zagraniczne dobrze jest wybierać domeny krajowe.

CZY UŻYWAĆ SŁÓW KLUCZOWYCH W NAZWIE?

Google coraz mniejszą uwagę przykłada do nazw stron zawierających słowa kluczowe, jednak w dalszym ciągu ma to znaczenie. Ważne jest żeby użytkownik mógł w jednoznaczny sposób rozszyfrować po nazwie, co zawiera nasza witryna.
CZY UŻYWAĆ MYŚLNIKÓW?
Myślnik w nazwie domeny traktowany jest przez Google jako spacja, więc jeśli nasza wybrana domena jest zajęta możemy pomyśleć o użyciu myślnika. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że domeny z myślnikiem jest trudniej zapamiętać.
PODSUMOWANIE
Wybór domeny powinien być procesem przemyślanym. Im krótsza i łatwiejsza do zapamiętania nazwa tym lepiej. Domena z historią również jest lepszym wyborem, ale nie przekreślajmy domen nowych.